معرفی تشکیلات

استان قزوين به دليل همسايگي شهرهاي پرجمعيتي چون تهران و شهرهاي تابعه آن همواره در شمار شهرهاي مشتاق علم و دانش بوده و هر ساله بر خيل اين مشتاقان نيز اضافه مي گردد. 
اولين مركز دانشگاه پيام نور استان قزوين در سال1369 افتتاح و تاسيس شد و با پذيرش 120 نفر دانشجو در 2 رشته تحصيلي حسابداري و ادبيات و علوم انساني فعاليت خود را آغاز نمودو هم اكنون تعداد دانشجويان اين استان بالغ بر11000 نفر مي باشد كه پيش بيني مي شود در مهر ماه سال جاري از مرز18000 دانشجو نيز بگذرد . دانشگاه پيام نور استان قزوين پس از انتزاع از منطقه يك كشور و فعاليت مستقل استاني با 3 مركز و 1واحد دانشگاهي به فعاليت آموزشي و فرهنگي پرداخت و پس از گذشت چند ماه 3 واحد دانشگاهي در شهرهاي الوند، آبيك و دانسفهان تاسيس و به فعاليت در عرصه دانش و پژوهش پرداخته اند كه اميدواريم با كمك و مساعدت هيات محترم موسس و مديران استاني و شهري در آينده اي نزديك شاهد رشد ، شكوفايي و ارتقاي كيفي و كمي اين واحدهاي دانشگاهي ، متناسب با شان و منزلت مردم عزيز اين شهرها باشيم . در نتيجه دانشگاه پيام نور استان قزوين هم اينك با 3 مركز دانشگاهي و 4 واحد دانشگاهي در قالب 52 رشته محل و با 11282 دانشجو در حال خدمت به ميهن اسلامي است . بر اساس آمار موجود از تعداد كل دانشجويان پيام نور استان قزوين 74 درصد زن و 26 درصد مرد هستند . در حال حاضر دكتر فرهنگ ميزاني مسئوليت رياست دانشگاه پيام نور استان قزوين را عهده دار است . وي كه دكتراي خود را در رشته شيمي تجزيه از دانشگاه تربيت مدرس تهران اخذ كرده است از اعضاي هيات علمي همين مركز بوده و قبلاً نيز مديريت گروه علوم پايه مركز قزوين را عهده دار بوده است . در زمان دكتر ميزاني كه 8 ماهي است رياست اين استان را برعهده دارد رشته هاي اين استان از 18 رشته به 29 رشته تحصيلي ارتقاء يافته است. تعداد اعضاي هيات علمي استان قزوين هم اكنون 25 نفر است كه 19 نفر ايشان عضو هيات علمي و 6 نفر آن دستياران آموزشي هستند . 
اين دانشگاه از طرق كنكور سراسري و فراگيردانشجو مي پذيرد و آخرين آزمون فراگير در شهريور ماه سال جاري برگزار گرديد . 
رييس دانشگاه پيام نور استان قزوين در خصوص توسعه همه جانبه اين دانشگاه عنوان كردند: به نظر اينجانب توسعه كمي دانشگاه تا حد مطلوب و در خور تحسين پيش رفته و اكنون زمان مناسبي براي ايجاد توسعه كيفي است . 
ارتقاي مقاطع بالاتر از مقطع كارشناسي يكي از گامهاي توسعه كيفي است كه در اين راستا پس از داير شدن رشته ادبيات و علوم انساني در اين مقطع ، مجوز راه اندازي رشته شيمي در مقطع كارشناسي ارشد اخذ شده، كه انشاء اله طي ترم جاري يا حداكثر ترم آينده در مركز قزوين داير خواهد شد .در ادامه بايد يادآور شوم ، از آنجائيكه استان قزوين در يك منطقه صنعتي و كشاورزي واقع شده است ،رايزني ها و اقداماتي جهت جذب امكانات و تجهيزات و ايجاد مقدمات لازم براي راه اندازي رشته هاي متناسب با دو شاخصه صنعتي و كشاورزي بودن استان انجام گرفته تا رشته هاي مورد نيازمراكز و واحدهاي دانشگاه پيام نور استان قزوين در اين مراكز داير شود. در اين زمينه با ايجاد تفاهم نامه هايي با سازمان جهاد كشاورزي استان و سازمانهاي مرتبط استان در حال مهيا كردن شرايطي هستيم كه بستري فراهم آيد تا فارغ التحصيلان رشته هاي مذكور به صورت كاربردي دانش آموخته گردند تا جامعه از حيث متخصصين كاردان بي بهره نمانده و از فارغ التحصيلاني متخصص و متعهد برخوردار گردد.با توجه به فراهم آوردن بستر ادامه تحصيل در مقاطع تحصيلي بالاتر ،دانشگاه پيام نور اين امكان را مهيا ساخته تا مشتاقان علم و دانش در اكثر رشته هاي موجود در دانشگاه پيام نور استان قزوين تحصيل نمايند . در راستاي تحقق اين امر ، موارد ذيل در حال برنامه ريزي ، ساماندهي و اقدام است : 
1) تكميل و جذب حداقل يك عضو هيات علمي در هر رشته محل 
2) تهيه ابزار و امكانات و تجهيزات لازم براي رشته هاي داير 
3) تجهيز و احداث آزمايشگاهها ، لابراتور زبان و سايت هاي كامپيوتر 
4) تجهيز كلاسها ي دانشگاه به ديتا پروژكتور ، DVD PLAYER و تلويزيون ،كه اين مطلب قابل ذكر است تمامي كلاسهاي موجود در مراكز استان قزوين به تجهيزات كمك آموزشي مذكور مجهز شده است . 
5) توسعه فيزيكي دانشگاه انشاء اله با توجه به شروع مراحل طراحي فاز 2 مركز استان قزوين، فاز 3 مركز تاكستان و فاز 2 مركز بويين زهرا و شروع عمليات عمراني واحدهاي جديدالتاسيس پيام نور استان قزوين به كمك هيات هاي موسس و منابع محلي توسعه مطلوب و مورد نظر محقق خواهد شد . 

فعاليت هاي حوزه عمراني 
به گفته رييس دانشگاه پيام نور استان قزوين در پي بالابردن سطح كيفي و ارتقا و توسعه فيزيكي اين دانشگاه ، پس از بهره برداري از فاز يك مركز قزوين ، فاز يك و دو مركز تاكستان و فاز يك مركز بويين زهرا پروژه هاي درحال احداث اين استان به شرح ذيل در حال ساخت و آماده سازي جهت تسهيل برگزاري كلاسها و فعاليت آموزشي است : 
* مركز قزوين : 
1- شروع فاز 2 دانشگاه 
2- ايجاد مركز كارآفريني 
3- ايجاد مركز انتشارات 
4- بوفه دانشجويي 
5- آزمايشگاه شيمي شماره 2 
6- آزمايشگاه فيزيك پايه 2 
* مركز تاكستان : 
1- احداث سردرب مركز 
2- فاز سوم آموزشي به مساحت 2300 متر مربع 
3- سايت شماره 2 كامپيوتر 
* مركز بويين زهرا: 
1- سايت شماره 2 با خريد 15 دستگاه كامپيوتر كه در مهرماه سال جاري به بهره برداري خواهد رسيد . 
2- احداث سردرب مركز 
3- احداث زمين ورزشي 
4- آزمايشگاه فيزيك 
5- آزمايشگاه شيمي 
6- لابراتوار زبان 
7- فازدوم آموزشي به مساحت 1800 مترمربع 
8- حصار كشي مركز بويين زهرا

 سابقه فعاليت و عملكردهاي اداره رايانه 
دكتر ميزاني سابقه فعاليت اداره رايانه دانشگاه پيام نور استان قزوين به سال 1377 باز ميگردد كه درآن سال با راه اندازي شبكه محلي Lan با توپولوژي star مبني بر سيتم عامل Navell 4.x و 24nod با نرم افزار سيستم جامع خدمات آموزشي تحت شبكه فعاليت انفورماتيك خود را آغاز نموده كه از جمله عملكرد هاي اين اداره به شرح ذيل مي باشد : 
1- گسترش شبكه محلي Lan دانشگاه از 24 nod به 48 nod 
2- اتصال به شبكه اينترنت از طريق خط Lease line توسط سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي كشور با پهناي باند 128K 
3- راه اندازي سيستم تلفن گويا با 2 خط تلفن 
4- راه اندازي سيستم نرم افزاري Nt tak plaus ver2 روي server 2000 و استفاده از Router cisco 2610 جهت استفاده اينترنت اساتيد و كاركنان به صورت dial-up از منزل . 
5- راه اندازي سيستم نرم افزاري cash server و Monitoring بر رويserver 2000 6- راه اندازي سايت شماره يك با 24 دستگاه كامپيوتر p4 متصل به اينترنت جهت استفاده دانشجويان از اينترنت به صورت آزاد و كلاسهاي آموزشي دانشگاه 
7- راه اندازي سايت شماره دو با 24 دستگاه كامپيوتر p4 متصل به اينترنت با هدفت استفاده تخصصي براي دانشجويان رشته هاي علوم پايه . 
8- مجهز كردن سيستم برق اضطراري براي هر 2 سايت با backup يك ساعت . 
9- اتصال كتابخانه دانشگاه به شبكه اينترنت . 
10- ايجاد زمينه ثبت نام اينترنتي براي دانشجويان 
11- تجهيز كلاسها به وسايل كمك آموزشي از قبيل TV,DVD playerو ديتا پروژكتور 
12- توزيع مواد آموزشي براي روشندلان 
13- توزيع مواد آموزشي مخصوصDVD player جهت استفاده اساتيد در سر كلاس 
14- سوئيچ شبكه اينترنتي دانشگاه از سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي كشور به شبكه مخابرات استان با پهناي باند 512 k روي زوج سيم كه در آينده بسيار نزديك بر روي فيبر نوري اينترنت از طريق مخابرات استان تحويل داده مي شود . 
15- راه اندازي شبكه wireless با 10 nod براي ساختمان اداري در 3 طبقه ساختمان 
16- راه اندازي اينترنت به صورت Adsl با با پهناي باند 256k براي ساختمان اداري دانشگاه . 
17- ارتقاي شبكه محلي Lan در كليه طبقات و واحدهاي مركز قزوين 
18- افزايش خطوط تلفن گويا به 12 خط . 
19-اقدام به راه اندازي سايت دانشگاه به آدرس اينترنتي www.qpnu.ac.ir كه انشااله به زودي به صورت فعال امر اطلاع رساني اخبار دانشگاه از اين طريق صورتخواهد پذيرفت . 

فرهنگي و فوق برنامه استان 
از آنجا كه رسالت دانشگاه علاوه بر توسعه علمي و پژوهشي ، ارتقاي فرهنگ جامعه را نيز در بر دارد ، لذا در راستاي اين مهم نهادهاي دانشجويي به نام هاي كانون هاي فرهنگي هنري و انجمن هاي علمي در سطح مراكز تابعه اين استان مشغول به فعاليت هستند كه هم اكنون 6 كانون و 13 انجمن به منظور پاسخ گويي به نيازهاي متننوع ، رشد خلاقيت هاي فرهنگي و علمي دانشجويان ، حمايت و هدايت اين گروه از فعاليت ها در جهت نيل به ارزشهاي متعالي اسلامي ، ارتقاء سطح همكاري جمعي و بسط و تعميق فرهنگ مشاركت در امور دانشگاه ها در اين مراكز تاسيس كه با عنايت به اصول سياست فرهنگي جمهوري اسلامي مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و سياست هاي فرهنگي وزارت علوم تحقيقات و فناوري و براساس ضوابط مندرج در آيين نامه هاي مربوطه فعاليت هاي خود را ادامه مي دهند . 
از سوي ديگر نيز در اين دانشگاه 9 نشريه به نام هاي دريچه ، آي كيو ، قاموس ، شمارش ، پردازه ، كالج ان نالج ( مركزقزوين ) سايه طوبي و تفكر ( تاكستان ) ياسين ( بوئين زهرا ) به صورت ادواري و منظم و در قالب فصلنامه ماهنامه و گاهنامه با نام ثابت و تاريخ نشر در زمينه هاي علمي فرهنگي و اجتماعي توسط دانشجويان در مراكز دانشگاه منتشر و در محدوده مراكز توضيع مي شود كه لازم به ذكر است روال نشر به منوال است كه متقاضي انتشار نشريه دانشگاهي در هر مركز ابتدا درخواست كتبي مبني بر انتشار نشريه را با ذكر نام در خواست كننده ، مشخصات مدير مسئول ، عنوان نشريه ، ترتيب انتشار و زمينه انتشار به انضمام اعلام پايبندي به قانون اساسي ، قوانين موضوعه و دستورالعمل هاي مربوطه به شوراي فرهنگي و كميته ناظر بر نشريات استان اعلام نمايد سپس اعضاي محترم جلسه با بهره گيري از پيشنهادات و اظهار نظرهاي مفيد وسازنده موضوعه مطروحه را بررسي نموده و در صورت صلاحديد مجوز انتشار صادر خواهد كرد . 
بعد ديگر فعاليتهاي فرهنگي نهاد مقدس بسيج است كه در مراكز به منظور تحقق آرمان هاي حضرت امام خميني (ره ) و رهنمود هاي رهبر معظم انقلاب مبني بر تحقق دانشگاه اسلامي و اشاعه تفكر بسيجي در چارچوب ضوابط و مقررات دانشگاه در حال ادامه فعاليت خود مي باشند. 
در بحث فضاي ورزشي نيز اين نكته قابل ذكر است كه استان قزوين همت و نظر ايده آل خود را به ايجاد سالن هاي ورزشي مستقل بنا نهاده است اما تا تحقق اين امر با رايزني ها و مكاتبات لازم با سازمان تربيت بدني استان و سازمانهاي مرتبط در حال اخذ مجوز براي مكانهاي ورزشي موقت هستيم تا انشاء اله دانشجويان مستعد و علاقمند از آمادگي جسماني و تقويت روحيه نيز بهره مند گردند . 
دكتر ميزاني مقصود نهايي دانشگاه پيام نور قزوين را اينگونه بيان كردند : با توجه به اينكه كشور ما در حال رشد و توسعه و فتح قلل مرتفع علم و دانش است، نياز امروز ايران اسلامي از حد فارغ التحصيلان مدرك گرا فراتر رفته و نيازمند نيروهاي متخصص ، كارآمد و با تعهد است كه با توجه به خصوصيت سيستم آموزشي دانشگاه پيام نور، اين توانايي وجود دارد كه افرادي با كيفيت آموزشي بالا تربيت شده ، به جامعه تقديم گردند . به همين منظور دانشگاه پيام نور استان قزوين نيز بر اين عقيده راسخ ، مصمم است تا انشاء اله دانشجوياني كارآمد و متخصص و با تعهد آموزش داده ، به ميهن اسلامي تقديم نمايد .

مراكز و واحدهاي استان قزوين :
آمار كلي از كاركنان ، اعضاي هيات علمي و كارمندان علمي استان قزوين  :
1- مركز قزوين
2- مركز تاكستان
 
جمع كل اعضاي هيات علمي : 19 نفر
3- مركز بويين زهرا
كاركنان رسمي : 5  نفر
4- واحد آوج
كاركنان پيماني : 22 نفر
5- واحد  آبيك
قراردادي : 79 نفر
6- واحد الوند
جمع كل كاركنان :   106 نفر
7- واحد دانسفهان
جمع كل اعضاي كارمند علمي (دستيار آموزشي ) : 5 نفر
 8- واحد شال
الف : آمار  كاركنان ، اعضاي هيات علمي  مركز استان
 9- واحد اسفرورين
 جمع كل اعضاي هيات علمي: 9 نفر
 
كاركنان رسمي : 3 نفر
 
كاركنان پيماني :13 نفر
 
قراردادي : 49 نفر
 
جمع كل كاركنان: 65 نفر
 
ب : آمار كاركنان ، اعضاي هيات علمي و كارمندان علمي مراكز  تابعه استان
 
جمع كل اعضاي هيات علمي: 10 نفر
 
كاركنان رسمي : 2 نفر
 
كاركنان پيماني : 9 نفر
 
قراردادي : 30 نفر
 
جمع كل كاركنان: 41
 
جمع كل اعضاي كارمند علمي (دستيارآموزشي ) : 5 نفر

بيشتر

 
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
مهمان (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما